Pagina principalăProgram
Message Board
Chat
E-ShopsGuestbookFree e-mail

 


Programul Sărbătorii Castanelor Ediția a VIII
29 septembrie - 01 Octombrie, 2000 Baia Mare, Maramureș, România
Milenium Festival "Sărbătoarea Castanelor"

VINERI, 29 septembrie 2000

10:00 Vernisaj - "Opinia ta contează" - Al doilea Salon - Concurs de Caricatură - Organizat de către cotidianul "Opinia"- Holul Primariei Municipiului Baia Mare
10:30 Parada participanților - Coordonată de Lt. Dan Stângaciu, șeful Muzicii Militare din Baia Mare; Participă: Mascota sărbătorii , Trupele de majorete ale Liceului "Nemeth Laszlo" și Colegiului Național "Gheorghe Șincai", Ans. Folcloric Național Transilvania, Ans. Folcloric Tulnicul, Școala Populară de Arte "Liviu Borlan", Teatrul de Păpuși, DJTS, Fundația "Catharsis", Copiii de la Palatul Copiilor, Elevii Liceului de Artă cu "Parada Costumelor de epocă"; Plecarea din fața Primăriei - Str. Culturii - Bd. București - Bd. Unirii - cu sosire la scena amplasată în zonă Zona BCR
11:00 Deschiderea oficială a celei de-a VIII - a Ediții a Sărbătorii Castanelor - Pe scena - Zona BCR: Muzică militară și majorete - Scurtă secvență folclorică (Ans. Transilvania) cu prezentarea sărbătorii - discurs de deschidere - Corul "Angeli"
11:45 Deschiderea oficială a "Expo Flora - Maramureș 2000" - Casa Tineretului
12:30 "D-l Goe / Un Pedagog de școala nouă" - Teatru de Papuși, La Scena, Casa Tineretului
12:15 - 12:45 Spectacol folcloric - Ansamblul Folcloric "Tulnicul" - Pe scena - Zona BCR
12:45 - 13:15
Lansare caseta de folclor a interpreților Margareta și Andrei BARBOS - Pe scena - Zona BCR
12:45
Deschiderea oficială a Expoziției de bunuri de larg consum "Rivulus Dominarum 2000" și Festivitatea de premiere "Cel mai reușit stand" - Sala Sporturilor "DACIA"
13:15 Festivitatea de deschidere a anului universitar 2000 - 2001- Universitatea "Bogdan Vodă" - Str. Universității nr. 23 / A
13:00
Festivalul Berii - zona Sala Sporturilor Dacia
13:00 Concert de fanfară - Muzică Militară Baia Mare, dirijor Lt. Dan Stangaciu - Parc "Mara"
13:20 - 14:20 Spectacol folcloric susținut de către Ansamblul Folcloric al Școlii Populare de Arta "Liviu Borlan" - Scena - Zona BCR
14:00 "Din strabuni" - Vernisajul expoziției de pictură, autor Marinela Cherecheș Calușeru - Muzeul de Mineralogie
14:30 Deschiderea manifestărilor organizate de DJTS cu sprijinul Primariei Baia Mare - Zona Salii Sporturilor "Dacia"
14:30 - 15:30 Spectacole artistice - Palatul Copiilor - Zona Sala Sporturilor "Dacia"
14:30 - 15:00 "M&M" - Spectacol de muzică și prezentare de modă - Secția de Muzică și Secția de Design Vestimentar ale Școlii Populare de Artă "Liviu Borlan" - Scena - Zona BCR
15:00 - 20:00 Turneu de tenis "Open Maramureș" - Editia a VIII - a : Organizator "Daniella Tenis Club" - Baza "Daniella Tenis Club" str. Campul Tineretului nr. 16A
15:00 Desene pe asfalt, Concurs de biciclete, triciclete - DJTS , gradinițe și școli din Baia Mare - Zona Hotel Mara, Sala Sporturilor "Dacia"
15:00 Deschiderea oficială a primului Restaurant Chinezesc din Baia Mare - (fost Lotus") - Bd. Traian
15:00 Târg local de artă plastică al elevilor Liceului de Artă - zona Hotel "Mara"
15:30 Demonstrații de Box, Gimnastică, Ciclism, Judo, Aeromodele - DJTS - Zona Sala Sporturilor "Dacia"
15:45 "Meseria - Tradiție și autenticitate" - târgul meșterilor populari- Fundația IUGA- Centrul Vechi ( sau la Muzeul de Etnografie în caz de timp nefavorabil )
15:00 - 18:00 "ECOURI IN ȚARA DE SUS" - Concurs de muzica folk, având țn recital: "Focul Viu", Daniel Făt și Victor Socaciu - Organizator: Daniel Făt - Scena - Zona BCR
17:00 Momente artistice - Gradinița "V. Babeș" , Corul de țigani din Coltău, Școli și Gradinițe din Baia Mare, Școlile Ajutătoare Nr. 1 și Nr. 2;"Cea mai reușită castană" - Carnaval ; Discotecă in aer liber - Zona Sala Sporturilor Dacia
17:00 "CastaNET 2000" - lansarea pe internet a celei de-a VIII - a Ediții a Sărbătorii Castanelor; pagina de internet: www.castanet.ro - Casa de Cultura a Sindicatelor - Gerindo Internet Cafée - Organizatori: Primaria Baia Mare, Radio Galaxia, Gerindo, MultiNET, LyNET
17:00 "Anuala Artelor 2000" - Uniunea Artiștilor Plastici - Colonia Pictorilor (Str. Victoriei)
17:00 Seara de diapozitive - Prezintă Fotoclub JASZKUN, SZOLNOK, Ungaria - Sala mică de spectacole a Casei de Cultura a Sindicatelor
20:00 - 23:00 In concert, EXOTIC, 3trei Sud-Est si HOLOGRAF - Organizator AN - ROAD S.R.L - Scena - Zona BCR
22:00 Focuri de Artificii - Zona Zona BCR, Hotel Mara- Primăria Municipiului Baia Mare
23:00 Discotecă în aer liber - Organizator AN - ROAD S.R.L. și RADIO CONTACT- Zona BCR

SÂMBĂTĂ, 30 septembrie 2000

9:00 - 20:00 Turneu de tenis "Open Maramureș" - Editia a VIII - a : Organizator "Daniella Tenis Club" - Baza "Daniella Tenis Club" str. Câmpul Tineretului nr. 16A
9:00 - 21:00 "Expo Flora - Maramureș 2000" - Zona BCR
10:00 - 14:00 "5 ani de Consilii Locale ale Copiilor și Tinerilor in Baia Mare"- Sala de ședințe, Primăria Municipiului Baia Mare - Sesiunea I
10:00 Concurs pe teme de circulație - Fundația CARROM - Bd. Unirii ( parcarea din fața McDonald's)
10:00 Turneu de Volei in aer liber - DJTS - spațiul verde din fața Sălii Sporturilor "Dacia"
10:00 - 22:00 Festivalul berii - zona Hotel Mara
11:00 "Albă ca Zăpada" - Teatrul de Papuși - Scena Zona BCR
11:00 Atelier Studențesc - UAP - La Galeria de Artă, Bd. București nr. 6
11:00 - 20:00 Expoziția "Rivulus Dominarum" - Sala Sporturilor "Dacia"
11:30 Concurs pentru copii, cu vârsta intre 10 - 14 ani, de realizare a unor jucării din castane - Liceul de Artă - Zona Sala Sporturilor "Dacia" și Bazinul de Inot
13:00 "Cărțile Anului " - Festivitatea de premiere - Muzeul de Mineralogie
13:00 Concurs de indemânare automobilistică - Fundația RANEDO - Bd. Unirii ( parcarea din fața McDonald's)
13:30 - 14:00 "Zona 6" - Recital de muzică rap: Ghiță Tocaciu, Cornel Mureșan, Mihai Lobonț
14:00 - 14:15 TMCA- Scena - Zona BCR
14:15 - 14:30 NON STYLE - Scena - Zona BCR
14:30 - 15:00 Muzică și dans cu grupul "DO - RE - MI" - Scena - Zona BCR
14:30 - 16:30 Concurs de gastronomie : "Placinta creață" - Zona Sala Sporturilor "Dacia"
15:00 Deschiderea Academiei de Arte Tradiționale - Fundația IUGA- Muzeul de Etnografie
15:00 - 18:00 "Regal Folk Maramureș" - Concert de muzică folk - Organizator: Horvath Bughesiu Ioan, membru al grupul folk "Clasic"- Scena - Zona BCR Concurs de băut sucuri - DJTS - Zona Sala Sporturilor "Dacia"
15:00 Concurs de role - Consiliul Local al Tinerilor - Zona BCR
16:00 Jocuri distractive pentru copii și tineret - DJTS - Zona Sala Sporturilor "Dacia" Concursuri de indemânare, tracțiuni, alergări in saci, mers in echilibru etc.- DJTS - Zona Sala Sporturilor "Dacia"
17:00 - 19:00 Prezentare de Modă - Organizează CCIMM - Sala Sporturilor "Dacia"
17:00 Recital de muzica cultă - elevii Liceului de Artă - Sala de concerte a liceului de Artă
18:00 "Lasă-ți lumea" - spectacol de muzică, balet și poezie - Teatrul Municipal
20:00 - 23:00 În concert, CANDY, AKCENT, A.S.I.A. și VAMA VECHE - Organizator AN - ROAD S.R.L - Scena - Zona BCR
22:00 Focuri de artificii - Primăria Baia Mare - Zona Zona BCR - Hotel Mara
23:00 Discotecă în aer liber - Organizator AN-ROAD S.R.L. și RADIO CONTACT - Zona BCR

DUMINICĂ, 1 octombrie 2000

9:00 - 21:00 "Expo Flora - Maramureș'2000" - Zona BCR
10:00 - 14:00 "5 ani de Consilii Locale ale Copiilor și Tinerilor in Baia Mare"- Sala de ședințe, Primăria Municipiului Baia Mare - Sesiunea a II a
10:00 - 22:00 Festivalul berii - zona Hotel Mara
10:00 "Un Pedagog de școală nouă" - Teatrul de Papuși - Scena Zona BCR
10:00 HC Minaur BCR - HC Portul Constanta în "Liga Națională de Handbal Masculin", Etapa a V - a - Sala de sport a Școlii Generale Nr. 5
10:00 Turneu de Volei în aer liber - DJTS - spațiul verde din fața Sălii Sporturilor "Dacia"
10:30 "Crosul veteranilor" - cu participare internațională - Traseu: Bd.Unirii (Hotel "Mara") - Str. Progresului - Str. Culturii - Str. G. Coșbuc - Bd. Unirii, cu sosire înapoi la Hotel "Mara"
11:00 - 20:00 Expoziția "Rivulus Dominarum" - Sala Sporturilor "Dacia"
12:00 - 12:15 Dans cu "Mini Maxi Dans" - Scena - Zona BCR
12:20 - 13:20 Spectacol folcloric - Ansamblul "Tulnicul" - Scena - Zona BCR
12:15 Poezia din Turn - recital de poezie "Eminescu"- Teatrul Municipal - Turnul "Ștefan"
13:00 Adunare festivă consacrată Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice - Primărie - sala de ședințe Et. III "50 de ani de casnicie" - inmanarea certificatelor de căsătorie, în cadru festiv, celor care iși serbeaza Nunta de Aur - Primărie - sala de ședințe Et. III
13:30 - 15:00 Spectacol folcloric - Ansamblul "Marțișorul" - Casa de Cultură a Studenților din Cluj- Scena - Zona BCR
14:00 "Parada Buburuzelor" - parada mașinilor VOLKSWAGEN KEFAR - traseu: Bd. Unirii - Bd. București - Str. Culturii - Str. Progresului - Bd. Unirii organizează Dl. Craciun Gheorghe, artist plastic, profesor la Liceul de Arta din Baia Mare
9:00 - 20:00 Turneu de tenis "Open Maramureș" - Ediția a VIII - a : Organizator "Daniella Tenis Club" - Baza "Daniella Tenis Club" str. Câmpul Tineretului nr. 16A
15:00 - 16:30 Spectacol folcloric - Ansamblul Folcloric Național "Transilvania" Scena - Zona BCR
16:30 - 18:00 "MISS și MISTER RIVULUS DOMINARUM 2000" - Fundația Culturală "Catharsis" . Concursul include momente de dans și muzică cu formația "Ice - Team" condusă de Dorin Pop, coregraf - Scena - Zona BCR
17:00 - 18:00 Prezentare de modă - Organizează CCIMM - Sala Sporturilor "Dacia"
18:00 - 18:30 Extragerea câștigătorilor la Marea Tombolă "Rivulus Dominarum 2000" și Festivitatea de premiere "Premiul de popularitate" - Sala Sporturilor "Dacia"
18:00 "BOLERO" - Spectacol in premieră , în regia lui Aziz Nesin - Teatrul Municipal
19:00 În concert, L.A., ANDRÉ și IRIS - Organizator AN - ROAD S.R.L. - Scena - Casa Tineretului
22:00 Focuri de artificii - Primăria Baia Mare - Zona BCR , Hotel "Mara"
23:00 Discotecă in aer liber - Organizator AN - ROAD S.R.L.și RADIO CONTACT - Zona BCR


Deschideri oficiale

Vineri

ora 11:00
-Deschiderea oficială a celei de-a VIII-a Ediții a Sărbătorii Castanelor
ora 11:45 - Deschiderea oficială a Expo Flora - Maramureș 2000
ora 12:45 - Deschiderea oficială a Expoziției de bunuri de larg consum Rivulus Dominarum 2000
ora 12:45 - Deschiderea oficială a primului restaurant chinezesc din Baia Mare ( fost LOTUS )
ora 17:00 - cast@net 2000 lansare pe internet a celei de-a VIII-a ediții a Sărbătorii Castanelor
Spectacole


Vineri

12:15 - 12:45 Spectacol folcloric - Ansamblul Folcloric "Tulnicul" - Pe scena - Zona BCR
13:20 - 14:20 Spectacol folcloric susținut de catre Ansamblul Folcloric al Școlii Populare de Artă "Liviu Borlan" - Scena - Zona BCR

14:30 - 15:30 Spectacole artistice - Palatul Copiilor - Zona Sala Sporturilor "Dacia"
14:30 - 15:00 "M&M" - Spectacol de muzică și prezentare de moda - Secția de Muzică și Secția de Design Vestimentar ale Școlii Populare de Arta "Liviu Borlan" - Scena - Zona BCR
15:00 - 18:00 "ECOURI IN ȚARA DE SUS" - Concurs de muzică folk, având în recital: "Focul Viu", Daniel Fat și Victor Socaciu - Organizator: Daniel Fat - Scena - Zona BCR
17:00 Momente artistice - Gradinita "V. Babeș" , Corul de țigani din Coltau, Școli și Grădinițe din Baia Mare, Școlile Ajutătoare Nr. 1 și Nr. 2;"Cea mai reușită castană" - Carnaval ; Discoteca in aer liber - Zona Sala Sporturilor Dacia


Sâmbătă

13:30 - 14:00 "Zona 6" - Recital de muzica rap: Ghiță Tocaciu, Cornel Mureșan, Mihai Lobonț
14:00 - 14:15 TMCA- Scena - Zona BCR
14:15 - 14:30 NON STYLE - Scena - Zona BCR
14:30 - 15:00 Muzică și dans cu grupul "DO - RE - MI" - Scena - Zona BCR

17:00 Recital de muzică cultă - elevii Liceului de Arta - Sala de concerte a liceului de Artă
18:00 "Lasă-ți lumea" - spectacol de muzică, balet și poezie - Teatrul Municipal


Duminică
12:00 - 12:15 Dans cu "Mini Maxi Dans" - Scena - Zona BCR
12:20 - 13:20 Spectacol folcloric - Ansamblul "Tulnicul" - Scena - Zona BCR
13:30 - 15:00 Spectacol folcloric - Ansamblul "Martișorul" - Casa de Cultura a Studenților din Cluj- Scena - Zona BCR
15:00 - 16:30 Spectacol folcloric - Ansamblul Folcloric Național "Transilvania" Scena - Zona BCR
16:30 - 18:00 "MISS și MISTER RIVULUS DOMINARUM 2000" - Fundația Culturală "Catharsis" . Concursul include momente de dans și muzică cu formația "Ice - Team" condusă de Dorin Pop, coregraf - Scena - Zona BCR
18:00 "BOLERO" - Spectacol in premieră , în regia lui Aziz Nesin - Teatrul Municipal

Concerte


În fiecare seară ora 19.00 , 20.00 pe scena casei de Cultură a Tineretului.
Vineri

EXOTIC, 3 SUD -EST, HOLOGRAF
Sâmbătă
CANDY, ANGELS, AKCENT și VAMA VECHE
Duminică
L.A., ANDRE și IRIS

 
         
   
Copyright 2000 cast@net. Toate drepturile rezervate.
Designed by LyNET
Powered by MultiNET